Koncept SISU aneb jak překonat a posílit sám sebe
Pro finskou kulturu je sauna součástí života stejně jako životní postoj, který jedinečně vystihuje prastarý finský pojem sisu. Slovo je to jednoduché, jednoduše ho přeložit však nelze. Popisuje osobní vytrvalost, houževnatost, odolnost ale zároveň i radost ze života a schopnost poradit si v každé životní situaci.
SISU je způsob života, při němž aktivně měníme překážky, které se nám objeví na cestě, v příležitosti.
> Jednoduše máme-li SISU, jen tak něco nás nerozhodí.
Velmi pozitivní na této vlastnosti je, že nejde o vlastnost jako takovou, není to jen odhodlanost nebo tvrdohlavost, s kterou se lidé rodí, ale naopak SISU představuje vědomý přístup k životu, na kterém lze neustále „pracovat“ a který lze „trénovat“. Tak, aby případná životní překážka nebo nepřízeň nevyvolala reakci: „To nepůjde, to nemůžu.“, ale otázku: „Jak to udělat, aby to šlo?“
Tuto vnitřní odolnost posiluje mimo jiné i řada pravidelných rituálů, mezi něž patří saunování, pobyt venku za každého počasí a v neposlední řadě i zimní plavání. Noření do chladné vody zlepšuje odolnost imunitního systému, podporuje krevní oběh, spaluje kalorie a snižuje stres.
„Ponoření na 30 sekund až minutu do vody, která má průměrnou teplotu čtyři stupně Celsia, v zimních měsících, vyvolá „hormonální bouři“, protože aktivuje mnohé z takzvaných „hormonů štěstí“. Mezi hormony štěstí patří endorfiny, které tělo přirozeně zbavují bolesti, serotonin (který údajně přispívá k vyrovnané náladě), dopamin (neurotransmiter, který pomáhá kontrolovat centra odměny a potěšení v mozku a také reguluje pohyb a emoční odezvu) a oxytocin (také známý jako hormon lásky)“. (finský profesor Rintamäki, z knihy K. Pantzar, SISU - odolnost, síla a štěstí po finsku)