Saunalautta

Plovoucí finská sauna na řece Orlici v Hradci až pro 12 osob

více informací ...

Saunalautta v Hradci Tam chci!

Saunalautta je plovoucí finská sauna s kapacitou až 12 osob. Otevřená je od října do května.

Sauna stojí přímo na hladině Orlice a ochlazování probíhá v řece. Pro relaxační fázi po ochlazení pro vás máme připravenou romanticky osvětlenou odpočívárnu vybavenou pohodlnými lehátky. 

12 osob

Celková kapacita sauny

60-90-120 min

Saunovací dobou (60, 90, 120 minut) je myšlen časový úsek, kdy je Vám k dispozici prostor ohřívárny.

85-95 °C | 10-20% vlhkost

Navazuje na tradice finské plovoucí sauny a nabízí neopakovatelný zážitek ze saunování přímo na hladině řeky Orlice. Kromě důkladného prohřátí při 85-95°C oceníte jedinečnost prostředí, výhled na plynoucí řeku v průběhu saunování i během následného odpočinku.

Jak to u nás funguje?

Příchod

Přijít můžete dříve, nejdříve však 15 min před objednaným časem. Předtím samozřejmě můžete navštívit náš bar - Lautta Bar, kde se nachází recepce a možnost občerstvení.

Převlékárna

V převlékárně je zamykatelná skříňka na osobní věci. Od převlékárny je to k sauně pár desítek metrů přírodním areálem, Nezapomeňte si nějaké vhodné boty, pokud nejste zvyklí chodit naboso.

Recepce

Na recepci dostanete hodinky, které Vám umožní vstup do převlékárny a prostěradlo. Zde se převlékáme a sprchujeme. Pokud budete potřebovat župan či ručník nebo saunové pantofle, můžete si je za mírný poplatek půjčit / zakoupit na baru.

Po sauně

Na konci rezervovaného času je nezbytné opustit ohřívárnu, ale můžete využít ještě 20 minut na pobyt v odpočívárně, osprchování, převlečení a vrácení hodinek a zapůjčených věcí.


Budeme rádi, když s námi posedíte ještě v Lauttabaru, třeba u teplého čaje či kávy.

Rezervace

Saunu si můžete objednat přes náš rezervační systém, případně na emailu sauna@slezskaplovarna.cz.

Inspirace
z Finska

A proč právě odtud?

Finsko je zemí s více než tisíciletou tradicí saunování. Za vše mluví i to, že samotné slovo sauna je finského původu a znamená dům s lázní, pro kterou je vzduch ohříván v peci. Finsko je však nejen zemí sauny (podle statistik připadá přibližně 1 sauna na 2 obyvatele), ale i nespočtu jezer. A hluboká finská láska k saunování a přírodě stála u vzniku dalšího jedinečného prvku a tím je plovoucí sauna na voru, finsky: saunalautta.

Saunalautta

Navazuje na tradice finské plovoucí sauny a nabízí neopakovatelný zážitek ze saunování přímo na hladině řeky Orlice. Kromě důkladného prohřátí při 85-95°C oceníte jedinečnost prostředí, výhled na plynoucí řeku v průběhu saunování i během následného odpočinku ...

Navazuje na tradice finské plovoucí sauny a nabízí neopakovatelný zážitek ze saunování přímo na hladině řeky Orlice. Kromě důkladného prohřátí při 80-95°C oceníte jedinečnost prostředí, výhled na plynoucí řeku v průběhu saunování i během následného odpočinku.

Finská sauna je nejznámějším typem sauny s výraznými ozdravnými účinky na lidské tělo i psychiku.
Intenzivním pocením se z těla odplaví jedovaté látky. Silné prohřátí posiluje funkce krevního oběhu i termoregulaci organismu a odstraňuje potíže jako např. syndrom studených nohou.

Při pravidelném saunování 1 x týdně nebudete nemocní. Pokud přece jen onemocníte,
nemoc bude mít klidnější průběh.

Relaxujte, odpočívejte a posilujte imunitu v sauně na řece! Pro sebe a své zdraví!

Za třicet minut saunování se z těla vyloučí tolik toxinů a odpadních látek, kolik naše ledviny normálně zpracují za 24 hodin.

  • Vyplavení toxinů z těla

  • Prokrvení orgánů, končetin i kůže

  • Posílení imunitního systému

  • Prevence alergií

  • Zbavení stresu, depresí či migrén

Ochlazení a zklidnění patří ke správnému saunování.

Na břehu řeky jsou umístěny ochlazovací sprchy. Vstup do řeky přímo z mola, na kterém se sauna nachází, zároveň nabízí jednoduché a přírodní ochlazení. Po ochlazení následuje fáze odpočinku, která by měla být dvakrát delší než doba saunování.

Netradiční umístění sauny nabízí i ojedinělou možnost pro následný odpočinek. Ke zklidnění můžete využít místa přímo na střeše sauny nebo odpočinkový altán na břehu řeky. Obě místa nabízí stejně úchvatný pohled a klid jako samotná sauna. Pobytem na čerstvém vzduchu zchladíte tělo, doplníte kyslík a zrelaxujete mysl.


SISU aneb jak překonat a posílit sám sebe ​

Saunová pravidla

01

Žaludek

Do sauny nikdy nechodíme s plným žaludkem, ale ani hladoví.

02

Sprcha

Před vstupem do ohřívárny je třeba se důkladně osprchovat a umýt mýdlem a také se pečlivě osušit, aby došlo k rychlejšímu nástupu pocení.

03

Bez plavek

Do sauny chodíme zásadně bez plavek, které brání správnému prohřátí pokožky a mohly by se objevit i alergické reakce. Na zakrytí intimních míst použijte ručník nebo prostěradlo.

04

Prostěradlo

V sauně se pohodlně posad’te nebo si ideálně lehněte na prostěradlo - na rozdíl od sezení na lavici poloha vleže zajistí rovnoměrnou teplotu v celém těle.

05

Počet minut

Délka pobytu v potní místnosti je velmi individuální a liší se dle typu ohřívárny, obecně ale doporučujeme 10 - 20 minut (pro finskou saunu do 15 minut). V ohřívárně zůstáváme, pouze dokud je nám teplo příjemné.

06

Kůže

Během fáze pocení je vhodné masírovat si kůži končetin kartáčem nebo jinými vhodnými pomůckami, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty.

07

Tlak

Po prohřátí těla je důležité ochlazení těla, a to postupné, ideálně od končetin směrem k srdci - dochází ke skokovému nárůstu krevního tlaku. Prudké ochlazení „masíruje” vnitřní orgány a vyplaví usazeniny a nečistoty do krevního řečiště.

08

Odpočinek

Po každém prohřátí a zchlazení si můžete dopřát odpočinek (15 - 20 min.) nebo opakovat proceduru teplo - chlad ihned po sobě. Po posledním opakování by měl přijít delší odpočinek (ideálně nad 30 minut) v odpočívárně s doplněním ztracených tekutin a lehkým občerstvením.

09

Opakování

Proces prohřátí a zchlazení je vhodné zopakovat třikrát až čtyřikrát (doporučeno).

10

Pravidelnost

Sauny si mohou dopřát lidé i v létě, je zdravá po celý rok. Odborníci doporučují chodit do sauny každých sedm dní, a to i v létě. Jen tak je podle nich možné udržet obranné schopnosti, které si tělo vytvořilo pravidelnou návštěvou sauny. Saunování posiluje imunitu a přispívá ke zdraví srdce a cév.

11

Ohleduplnost

V sauně nemluvíme příliš nahlas a k ostatním se chováme ohleduplně.

12

Děti

Do sauny mohou rodiče vzít i děti, teplotu v sauně ve však potřeba přizpůsobit dětskému organizmu.

Návštěvní řád

Říční sauny a odpočívárny Saunalautta a soukromé sauny Solusauny

Fotogalerie

Nasajte atmosféru naší unikátní plovoucí sauny.